Sztuczne zaplodnienie u zwierzat

Chęć założenia rodziny często miesza się nie wyłącznie z podjęciem decyzji o małżeństwie, a również z chęcią mienia dzieci, czyli powiększenia rodziny. Niestety, w wielu wypadkach z drugich przyczyn składa się to złe i należy rozpocząć leczenie lub zdecydować się na sztuczne zapłodnienie.

Przyczyn wybierania przez pary metody in vitro jest rzeczywiście wiele. Widać wówczas stanowić np. niedrożność jajowodów, kłopoty z wywołaniem owulacji u osoby albo dość niskie parametry męskiego nasienia. Czasem i, mimo wielu badań, oddaje się, że specjalisty nie są w kształcie określić przyczyny niepłodności oraz tym samym wdrożyć odpowiednich metod jej pomagania. Kiedy inne formy zapłodnienia zawiodą, pary przyjmują się zwłaszcza na zapłodnienie sztuczne, czy takie, które pracuje się poza układem rozrodczym kobiety. Polega ono na połączeniu, w warunkach laboratoryjnych, plemnika oraz komórki jajowej. Spośród obecnego rodzaju rozwiązania często to korzystają pary heteroseksualne, którym, mimo wielu starań, nie udało się doprowadzić do własnego zapłodnienia. Technika ta wywołuje nadal wiele kontrowersji, ale dla wielu par chcących mieć potomstwo jest samym wyjściem.

Warto także wspomnieć, że planując się na taką formę należy ustalić albo będziemy podejmować z nasienia naszego przyjaciela czy nasienia dawcy. Często stan zdrowia partnera wyklucza tę ważną możliwość. Pierwsza wizyta u lekarze połączona jest ze szczegółową ankietą medyczną, na jej sprawdzania odpowiadają oboje partnerzy. Jeżeli leczenie przeprowadzało się wcześniej, należy też dać ze sobą całą dokumentację medyczną. Lekarz zazwyczaj bada kobietę dzięki USG, a ponadto zleca jej szereg innych badań. Natomiast klient musi pamiętać zbadane nasienie, gra tym sprawia skierowanie do następnego specjalisty np. urologa. Kolejna wizyta przynosi ocenę wyników ostatnich badań oraz wybór konkretnej metody zapłodnienia. Często okazują się potrzebne także inne dodatkowe badania, jak np. wirusologiczne, którym ludzie zostają oboje partnerzy. Następnie przechodzi się przygotowanie do zapłodnienia, czyli stymulacja hormonalna kobiety. Kolejny etap to uzyskanie zarówno nasienia mężczyzny, kiedy i instytucji jajowych kobiety. W laboratorium specjaliści dokonują połączenia komórek z plemnikami. Dzięki temu powstają zarodki, które później za pomocą odpowiedniego cewnika wprowadza się do grona kobiety. Po około dwóch tygodniach należy zgłosić się na poszukiwanie.