Stosunki miedzynarodowe jako dyscyplina naukowa

Kontakty międzynarodowe są niezwykle powszechne w dobie globalizacji. Nowe wynalazki w przestrzeniach transportu i komunikacji znacznie skróciły dystans między państwami, a nawet kontynentami. Teraz adresat otrzymuje list po paru dniach, i nie po paru miesiącach, gdy wtedy bywało wcześniej. Zawsze można też do kogoś zadzwonić i połączyć się bezpośrednio. Droga na przeciwległy kraniec świata nie ma już lat, ale wystarczy tylko kilka godzin samolotem. Współcześnie odległe kraje są dla nas na wyciągnięcie ręki i dzięki mediom - prasie, telewizji, internetowi.

Pojawiło się dużo innych wersje współpracy. Wyjazdy zagraniczne stawały się bliższe i dostępniejsze, a co wewnątrz tym idzie - i wiele częstsze. Obecnie bez kłopotu można uzyskać się na inny kontynent, gdzie obowiązuje zupełnie nowa cywilizacja a kolejne obyczaje. Wystarczy bilet na samolot również silna wylądować w Azji, w Afryce czy na dalekiej wyspie. Zamienia się także sytuacja polityczna na świecie. Po wykonaniu strefy Schengen zniesiono większość granic w Zgodzie Europejskiej a wszelki jej człowiek może śmiało podróżować między państwami.

Intensywne kontakty wielokulturowe wymagają odpowiedniego przygotowania. Firma, jaka chce pozyskań nowe rynki zagraniczne, wiele weźmie na utrzymaniu odpowiedniego pośrednika, który właśnie przedstawi proponowaną ofertę. Szczególnie wymowne są w tym fakcie tłumaczenia ustne. Polskie biuro w asyście tłumacza może podbić targi międzynarodowe, bezpośrednio wchodząc do zainteresowanych. Wizyta przedstawicieli japońskiego koncernu samochodowego w własnej fabryce przebiegnie znacznie sprawniej w obecności tłumacza. Bez tłumacza nie potrafiły się odbywać także spotkania polityczne na okresie międzynarodowym. Obecność osoby, która potrafi daną kulturę, pozwala uniknąć wpadek i niejasności. To ważne w dużych negocjacjach, gdzie czasem drobne szczegóły mogą zaważyć na powodzeniu transakcji.